Aylık arşivler: Mart 2017

Digiturk E131-4 Hatası

Digiturk E131-4 Hatası ve Çözümü

Digiturk E131-4 Hatasını plus servisi üyeliğiniz üyeliğiniz bulunmadığı durumda gözüken bir hatadır. Yapılacak basit bir kaç işlem sonrasında sorunu kolay bir şekilde gidererek yayınları kaldığınız yerden izlemeye devam edecek ve ekran başında eğlenceli dakikalar geçireceksiniz. Kayıt fonksiyonunu kullanabilmek için gerekli olan aboneliğiniz olmadığında görülebilen bir hatadır.

Digiturk Plus servisleri aboneliğiniz varsa kutunuzun elektrik fişini çıkarıp, kısa bir süre bekledikten sonra tekrar takınız. Ardından tekrar kontrol ediniz.Sorun devam ediyor ise kayıt özelliğini kullanmak için gerekli olan aboneliğiniz sonlanmış olabilir. Üyelik bilgilerinizi kontrol etmek için online işlemler sayfasına buradan ulaşabilirsiniz veya Digiturk Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Digiturk E200 Hatası

Digiturk E200 Hatası ve Çözümü

Digiturk E200 Hatası zaman öteleme yapılmadığı zaman görülen bir hatadır. bu gibi basit durumlarda yapacağınız basit bir kaç uygulama ile sorunu ortadan kaldırabilir ve yayınları kaldığınız yerden izlemeye devam edebilirsiniz.

Digiturk servislerinden verilen bazı içeriklerin veya kanalların zaman öteleme (timeshift) yapılması anlaşmalar gereği engellenmektedir. Bu tür içeriklerde veya kanallarda zaman öteleme yapılmak istendiğinde kutu ekranda bu mesajı gösterecektir.Daha önce problem yaşamadığınız bir kanal için bu hatayı alıyorsanız kutunuzun elektrik fişini çıkarıp takınız. Ardından tekrar kontrol ediniz. Kutu açıldığında sorun devam ediyorsa bu kanal, zaman öteleme (timeshift) yapılmasına izin verilmeyen bir kanal olabilir. Zaman öteleme (timeshift) yapılması engellenmiş kanalları 0 212 473 73 73 Digiturk Müşteri Hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Digiturk E131-4 Hatası

Digiturk E131-4 Hatası ve Çözümü

Digiturk plus kullanıcılarına özel olan bir özelliği kullanmaya çalışıyorsanız bu tür bir hata ile karşılaşmanız muhtemeldir. Özelliği paketiniz kapsadığı içeriklerde ve özellikler de kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Digiturk Plus servisleri aboneliğiniz varsa kutunuzun elektrik fişini çıkarıp, kısa bir süre bekledikten sonra tekrar takınız. Ardından tekrar kontrol ediniz. Sorun devam ediyor ise kayıt özelliğini kullanmak için gerekli olan aboneliğiniz sonlanmış olabilir. Üyelik bilgilerinizi kontrol etmek için online işlemler sayfasına buradan ulaşabilirsiniz veya Digiturk Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.